Panele ścienne do każdego pomieszczenia

Kiedy wykańczamy wnętrza naszego domu czy mieszkania, ściany są jednym z tych elementów, które przysparzają nam najwięcej problemów. Często ciężko jest się nam bowiem zdecydować na to w jaki sposób to zrobić. Spośród aktualnych trendów, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie boazerii, która może być wykonana z płyt drewnopodobnych czy PVC, ale również bardziej oryginalnych materiałów, takich jak łuski migdałów. W sprzedaży dostępne są także panele drewniane oraz innowacyjne panele 3D.

Tego rodzaju panele mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim, do ich ułożenia nie potrzebujemy otynkowanych ścian, a jedynie drewnianej konstrukcji. Dzięki temu, oszczędzamy i zyskujemy pustą przestrzeń, w której mogą zostać ukryte na przykład kable. Oprócz tego, panele ścienne stanowią formę termoizolacji oraz doskonale tłumią dźwięki.

Panele tego typu można montować nie tylko na ścianach, ale również na powierzchniach pochyłych czy na suficie. W tym ostatnim przypadku, zyskujemy tym samym sufit podwieszany, w którym można zainstalować światła halogenowe.

Panele ścienne - rodzaje

Współczesne panele ścienne w niczym nie przypominają dawnej, mało atrakcyjnej boazerii. Dzisiaj na rynku znajdziemy mnóstwo ich modeli, które doskonale odwzorowują na przykład drewno czy tapetę, ale także płytki ceramiczne, kamień albo strukturę farby.

Panele tego rodzaju są coraz częściej stosowane w budynkach użyteczności publicznej ze względu na to, że są bardzo trwałe i łatwo jest je utrzymać w czystości. Szeroka gama dostępnych wzorów sprawia, że wpasują się w każdego typu pomieszczenie, a jeśli zdecydujemy się na zakup paneli akustycznych, będą doskonałym wykończeniem sal koncertowych czy kin.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie paneli z materiałów drewnopodobnych, musimy pamiętać, że nie mogą być one montowane w pomieszczeniach, w których mogą mieć bezpośredni kontakt z wodą. W takich miejscach, lepiej jest postawić na panele PVC, które mają podobne zalety do płytek ceramicznych, ale są znacznie tańsze. Trzeba jednak zadbać o zabezpieczenie przed wodą drewnianej konstrukcji nośnej, co można zrobić poprzez nałożenie odpowiedniego impregnatu do drewna.

drewniane ustroje ścienne

Zanim wybierzemy panele sprawdźmy również ich karty techniczne oraz klasyfikację ogniową, gdyż niektóre z nich są wykonane z materiałów łatwopalnych, co uniemożliwia ich zastosowanie w niektórych pomieszczeniach.

Panele ścienne - montaż

Montaż paneli PVC polega na przymocowywaniu ich do rusztu z listew drewnianych , przy pomocy śrub, gwoździ lub zszywek. Listwy wykończeniowe wykorzystywane są do łączenia paneli i narożników, a przy samym suficie można użyć ozdobnej listwy przysufitowej.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup paneli z rdzeniem wykonanym z płyty LDF albo MDF czy wiórowej, to musimy wziąć pod uwagę fakt, iż są one głównie przeznaczone do układania na ścianach, choć istnieje możliwość ich zamontowania na suficie. Nie wolno ich jednak wykorzystywać w pomieszczeniach, w których mogłyby zostać zachlapane lub też narażone na działanie wysokich temperatur.

Sprawnie działająca wentylacja pomieszczenia to kolejna ważna sprawa, gdy chodzi o tego typu panele. Oprócz tego, ściany na których zostaną zamontowane nie mogą nosić śladów pleśni czy grzybów. Jeśli chcemy użyć paneli ściennych, najpierw musimy usunąć ten problem, jak i jego przyczynę.

Podobnie jak w przypadku każdego projektu, również przed zamontowaniem paneli musimy stworzyć plan działania. Przede wszystkim potrzebne nam są listwy, które muszą być przystrugane choćby z jednej strony. Należy je przymocować do ściany w kierunku prostopadłym, do tego w którym przebiegają panele. Jeśli przyłożymy się do stworzenia odpowiedniej konstrukcji nośnej, efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

Prace zaczynamy od przybicia pierwszego panelu do podkładu w górnej części, po czym w rowek paneli należy włożyć klamry mocujące i przybić je przy pomocy gwoździ albo zszywek. Następnie należy wkładać kolejne panele oraz klamry.

Pamiętajmy, aby paneli drewnopochodnych nie mocować bezpośrednio do ściany. Konieczne jest zachowanie szczelin dylatacyjnych między elementami boazerii a elementami konstrukcji, takimi jak ściany czy podłoga. Więcej...

  • Udostępnij: