Budowa i montaż dekoracyjnych paneli akustycznych EHO

montaż paneli 3D

Akustyczny ustrój składa się z dwóch grup konkretnych elementów. 

Panele dekoracyjne 3D

Pierwszy to akustyczny panel. Występuje on w postaci przestrzennej oraz drewnianej płyty, z płaszczyzną bardzo nierówną oraz pofałdowaną. Pochylenie ścian jest skokowo o zmiennym kącie. Pofałdowanie powierzchni obejmuje zarówno wgłębienia oraz wysklepienia. Pofałdowania głębokości sięga między 60, a 80 procent. Piramida pojedyncza przypomina dwie osobne piramidy o bardzo różnym kącie nachylenia ścian. Bazowa piramida ma wierzchołek ścięty. Jest to miejsce, w którym osadzona jest mniejsza druga piramidka. Zmienny kąt skokowo nachylenia ścian tychże piramid wynosi trzydzieści oraz czterdzieści stopni. Pozwala to na uzyskanie pojedynczych oraz podwójnych odbić fal akustycznych. Kwestia ta podnosi efektywność rozproszenia się dźwięku. Wysokość poszczególnych piramidek oraz powierzchnia podstaw jest korzystnie różna. Różnorodność kształtu oraz wymiary poprawia efektywność rozpraszania akustycznych fal ustroju.

Panele dekoracyjne drewniane

Ściana tylna panelu zaopatrzona jest w odprężające rowki, które zapewniają zmniejszenie naprężeń panelu, a już na pewno tego wykonanego z drewna czy też z materiałów drewnopodobnych. Dylatacja ta zapewnia równomierną pracę panelu jeśli chodzi o oddziaływanie naprężeń czy też wilgoci. Dzięki temu naprężenia bezpośrednio w panelu się rozkładają, a sam panel się nie wypacza. Pomiędzy panelami istnieją dwie dylatacyjne szczeliny, które wynoszą od trzech do siedmiu mm. Zachowanie tychże szczelin jest o tyle konieczne, że pełnią one funkcję, która jest mocno zbliżona do rezonatora Helmholtza. Dźwiękowa fala przeciska się przez szczeliny i między panelami traci swoją energię.

montaż paneli EHO

Robi się tak, ponieważ obniżone jest akustyczne ciśnienie w pomieszczeniu. Stelaż metalowy jest mocowany do ścian i spełnia zadanie pewnego rodzaju rusztowania, które znajduje się pomiędzy powierzchnią wykańczaną, a płaszczyzną tylną panelu. Na samym stelażu są zawieszane panele, które różnią się ukształtowaniem jak i także kształtem i wielkością piramidek. Między ścianą, a płaszczyzną tylną znajduje się szczelina, która wynosi pięćdziesiąt mm, która jest wypełniona prostopadłościennymi elementami. Są one wykonane z tłumiącego materiału lub też z waty szklanej.

Jak położyć i montować panele 3D? 

Elementy tłumiącego materiału wypełniają szczelnie wolną przestrzeń. Dokładnie pomiędzy tyłem panelu oraz ścianą jak i także pomiędzy elementami stelaża poziomymi i pionowymi. Sam stelaż dzięki konstrukcji spełnia funkcję absorbera dźwiękowych fal. Wyróżniamy tutaj profile pionowe. Są one mocowane do ściany przy użyciu kotwy bądź też śruby. Są one także zaopatrzone w nacięcia ukośne. W nie zaś wczepiane są listy kątowe poziome. Sama listwa wraz z pionowym profilem jest obracana o 45 stopni oraz blokowana w pozycji, którą można porównać do litery V. Zaś na poziomych listwach są zawieszane panele, które są mocowane za pomocą zawieszki hakowej. Każda z zawieszek jest wyposażona we wpust poziomej listwy, która w ten sposób stabilizuje położenie panelu jak i także zapobiega upadkowi czy też przemieszczeniu. Same listwy kątowe mogą być zaopatrzone (a nawet są) w poziome wpusty. Wpusty te są zlokalizowane dokładnie w części dolnej listwy. Jest to położenie bardzo blisko osi podłużnej. Służy ono głównie oraz najczęściej do mocowania konkretnych zawieszek. Listwy także mogą być przedłużane. Jak to wygląda? Odbywa się to poprzez łączenie kolejnych odcinków za pomocą specjalnych śrub. Śruby te przechodzą przez odcinki, które są nałożone na siebie. Można je także złączyć przy użyciu elementów dodatkowych, które określa się jako łącznikowe. Więcej na mutebboards.pl...
 

  • Udostępnij: