Panele ścienne dekoracyjne do salonu

Projektowanie aranżacji wnętrz to nie tylko dobór kolorów i materiałów wykończeniowych, aby do siebie pasowały, ale też zaprojektowanie pomieszczeń w taki sposób, aby było jednocześnie funkcjonalne i ładne. Zazwyczaj dużą uwagę przywiązuje się do ścian, ponieważ po pierwsze jest to element konstrukcyjny, a po drugie ich powierzchnia jest największa i najbardziej widoczna. Można je więc wykorzystać jako element dekoracyjny. W tym celu można je pomalować, położyć na nich tapetę albo obłożyć dekoracyjnymi panelami. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością, ponieważ jest ogromny wybór wzorów, ale też są tak łatwe w montażu, że można to zrobić samemu oszczędzając na zatrudnianiu ekipy fachowców. Panele dekoracyjne są też tańsze niż na przykład ozdobny klinkier czy fakturowany tynk, więc wiele osób ze względu na ekonomię tego rozwiązania decyduje się na panele.

Panele 3d - montaż 

Przede wszystkim trzeba wybrać czy panele dekoracyjne w salonie mają pokryć wszystkie ściany czy być tylko ozdobą jednej oraz do jakiej wysokości mają sięgać. Kiedy już to ustalimy trzeba ściany wymierzyć i z pomiarami udać się na zakupy. Wybór paneli jest ogromny dlatego od razu warto zastanowić się czy mają być fakturowane, gładkie, jednokolorowe czy np. przypominać drewno. Można też znaleźć panele z ozdobnym wzorem, który wije się po całej ścianie. Oprócz samych paneli trzeba kupić też preparat do oczyszczenia ściany, preparat gruntujący oraz klej do paneli. Dobrze jest kupić też rękawiczki ochronne oraz folię np. malarską, którą rozłożymy na podłodze w salonie.

Ściany przed położeniem paneli trzeba odpowiednio przygotować. Najpierw je oczyścić z kurzu, brudu itd. A potem zagruntować odpowiednim preparatem tak jak jest to wskazane w instrukcji. Jeśli wybraliśmy panele ze wzorem warto je najpierw ułożyć na podłodze "na sucho", aby wiedzieć jak je przykleić do ściany, żeby wzór wyglądał jak powinien. Dobrze jest też na panelach zaznaczyć miejsce gniazdek czy kontaktów i zrobić w nich otwory kiedy nie są przyklejone. W zależności od panelu można to zrobić piłą do drewna albo nawet nożem do tapet.

dekoracyjne panele akustyczne

Panele ścienne dekoracyjne 3d

Jak najbardziej. Wybierając panele jednokolorowe można na nie nakleić różne wzory czy nawet pomalować je farbą do wnętrz. Także panele, które fakturą przypominają tynk np. baranek, można z powodzeniem pomalować na różne kolory. Dostępne są także panele gipsowe, które mają gładką powierzchnię, na której oprócz warstwy farby można położyć inne gipsowe elementy dekoracyjne do kupienia w sklepach, albo nawet wykonania samemu z masy gipsowej. Wszystkie panele można z łatwością pomalować pędzlem albo wałkiem. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiedni rodzaj farby do materiału z jakiego jest wykonany panel.

Aczkolwiek najlepszym rozwiązaniem będzie od razu zakup gotowych paneli dekoracyjnych np. 3D plastry miodu, fale czy paneli strukturalnych. W ten sposób od razu po położeniu będzie można dostrzec efekt.

Jak czyścić i konserwować panele?

Panele ścienne o wiele łatwiej jest czyścić niż ściany pomalowane farbą. Wszystko zależy od materiału z jakiego zrobiony jest panel, ale większość z nich jak drewniane, plastikowe, kamienne można wyczyścić po prostu szmatką nasączoną wodą z mydłem. Najczęściej panele wystarczy wyczyścić z kurzu suchą szmatką albo miotełką. Ale w wypadku np. tłustych plam przyda się jakiś łagodny preparat myjący. Środki do konserwacji dostępne są w każdym sklepie z panelami, ale inne używa się do drewna, a inne do kamienia, więc nie warto kupować środka uniwersalnego, a jeden konkretny do wybranego materiału.

  • Udostępnij: