Panele dekoracyjne do.. trików optycznych w domu

Panele ścienne dekoracyjne

Dekoracyjne panele 3D są świetnym sposobem na zmianę aranżacji wnętrza i nie tylko. Odpowiednio zamontowane mogą zmienić proporcję pomieszczenia oraz ukryć ewentualne jego wady.

Dekoracyjne panele ścienne 3D

Wielu osobom wydaje się, że duże pomieszczenie ma same zalety. Jednak wcale tak nie jest. W przestronnych wnętrzach można czuć się nieco nieswojo, bo brak w nich przytulności. W tym przypadku z pocą mogą przyjść właśnie dekoracje ścienne. Warto taką dużą przestrzeń w odpowiedni sposób urozmaicić. Sprawdzają się duże i oryginalne wzory paneli. .

Pomalowane na ciepły odcień, duże wzory geometryczne zastosowane w całym pomieszczeniu, sprawiają, że wydaje się ono przytulniejsze. Można też postawić na duże wzory. Małe spowodowałyby natomiast efekt odwrotny do zamierzonego. W dużych wnętrzach sprawdza się cegła  drewno oraz kompozycje mieszane.

Małe pomieszczenia

W małych wnętrzach lepiej jest natomiast zrezygnować z dużych dekoracji pokrywających całą ścianę. Mogą one przytłaczać całość. Lepiej sprawdzają się pojedyncze motywy wykonane z paneli. Mogą mieć formę ozdobnych pasów itd.

Dekoracyjne panele ścienne 3D w małym pomieszczeniu

W zasadzie aby optycznie powiększyć małe wnętrze, trzeba pomalować je na jasne, niezbyt nasycone kolory. Podobnie należy postąpić w przypadku naściennych elementów dekoracyjnych. W małych wnętrzach dobrze sprawdzają się panele jasne pomalowane na połysk, który odbija światło.

Dekoracja ścian w za wysokim wnętrzu

Co natomiast zrobić jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie? Za sprawą paneli 3D można łatwo przywrócić mu odpowiednie proporcje.  Wzory poziome ułożone w formie pasów sprawiają, że pomieszczenie wydaje się być o wiele bardziej proporcjonalne. Dobrze w tym przypadku sprawdza się drewno, cegła oraz beton i kamień. Kolorystyka w dużej mierze zależy natomiast od wymiarów wnętrza.

Panele 3D w niskich pomieszczeniach

Wiele osób w niskich pomieszczeniach czuje się nieco przytłoczone. Dlatego trzeba je optycznie podwyższyć. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku wzory pionowe i to niezależnie od ich formy. Kluczowa jest sama orientacja. Panele 3D wcale nie muszą znaleźć się na całej ścianie. Mogą tworzyć nawet pojedynczy pas, od sufitu do podłogi.

Nie można również zapomnieć o odpowiednim sposobie wykończenia paneli i zarazem całego wnętrza. W pokojach niskich sufit powinno się pomalować na kolor jasny. Ściany z kolei mogą być nieco ciemniejsze. Kiedy wnętrze jest małe jednak lepiej postawić na delikatne pastele. Ciemne kolory sprawdzają się tak naprawdę tylko w pomieszczeniach dużych, bo optycznie je pomniejszają.

Dekoracyjne panele 3D - model dostosowany do pomieszczenia

Okazuje się, ze wąskie i szerokie wnętrza można w łatwy sposób zrównoważyć za pomocą paneli 3D. Pomieszczenia długie i wąskie wystarczy pomalować na mocny kolor, ale tylko na krótszych ścianach. Na nich warto też zamontować panele dekoracyjne. Pozostałe ściany powinny z kolei być jasne. W wąskich pomieszczeniach można postawić na mocne kolory, ale wszystkie wzory powinny mieć orientację poziomą.

Dekoracyjne panele 3D drewno

Jasne i chłodne barwy optycznie powiększają wnętrze, a ciemne i intensywne je optycznie zmniejszają. Dlatego trzeba o tym pamiętać wybierając kolorystykę paneli wykonanych z drewna czy kamienia. W małych pomieszczeniach dobrze sprawdza się biel, a także odcienie szarości i beże. Czerń, brązy i kolor ceglasty to z kolei propozycja do wnętrz dużych i przestronnych. Ta sama zasada dotyczy także wykańczania paneli dekoracyjnych.

 

  • Udostępnij: